0 comment/, / Posted by: Gokhan Demir
Magmaweld
2016
1500 m2
Manisa
Foto: Gürkan Akay

Magmaweld firmasının Manisa üretim tesisi içinde yer alan Araştırma Geliştirme merkezi projesi, açık ofis alanı, yönetici odaları, toplantı odaları, bekleme/dinlenme alanlarından oluşan operasyonel çalışma alanı dışında,  tüm araştırma geliştirme faaliyetlerinin sürdürüldüğü laboratuarlar ve test odalarından oluşmaktadır.
Dar ve uzun bir plana sahip mekanda, gün ışığından maksimum yararlanabilmek için, dış cepheye bakan bölüme açık ofis alanını yerleştirerek, doğal ışığın ofisin tamamına erişmesini sağladık.
Fabrika yerleşkesi içinde yer alan Ar-Ge ofisinde, genel konsepti sürdürerek endüstriyel bir tasarım dili kullandık. Ham halleriyle, işlenmeden kullanılan malzemeler, sanayi  ürünleri ve kaplamalar bu etkiyi vermemizde bizlere yardımcı oldu.
Ofisteki her kapalı mekanı, hangar içerisinde yer alan ayrı bir hacim olarak ele aldık. Bu hacimleri farklı renklerde trapez saclarla kaplayarak, ayrı birer renk ile kodladık. Konteyner görüntüsü veren bu strüktürler, değişik amaçlarla kullanılan laboratuarları, toplantı ve seminer odalarını oluşturdu. Yönetim bölümü ise farklı bir şekilde ele alınarak, ham su kontrası ile, geometrik bir yerleşimle kaplandı.
Ofisin geneline yayılan, bekleme ve dinlenme noktaları ise çalışanların yoğun iş temposu içerisinde yeme / içme faaliyetlerini de gerçekleştirebileceği alanlar olarak tasarlandı.

Projeyi Paylaş