0 comment/, / Posted by: Gokhan Demir
Markafoni Zorlu
2015
450 m2
Zincirlikuyu/Istanbul
Foto: Gürkan Akay

İnternet alışverişinden sonra, mağazacılık sektöründe yer alacak olan Markafoni.com’un ilk mağazası Zorlu Center’da yer alıyor.
İngiliz Portland Design firmasının oluşturduğu, alışılagelmiş mağaza tasarımından farklı olarak, daha renkli, daha rahat, sıcak, interaktif ve teknolojik bir mağaza konseptini, doğru detaylar ile aslına sadık bir şekilde uygulamaya özen gösterirken, konsept aşamasını takiben yapılan değişiklikleri kendi çizgimiz ile, genel mağaza konseptine uygun bir şekilde gerçekleştirdik.
Konsepte bulunan dijital ekran elemanlarının hepsini mağaza içerisinde gerçekleştirmek mümkün olmadı. Bu noktada, mağaza giriş alanında genel konsepte uygun, Markafoni kurumsal kimliğini ifade edecek bir eleman ihtiyacı doğdu.
Bizler sarmaşık benzeri bir yapı oluşturarak bu ihtiyacı giderme yoluna gittik. Bu yapının duvardan tavana dönen ekranların yerini sadece fiziksel olarak değil, görsel ve kurumsal etki olarak da alabilecek karaktede olmasını hedefledik. Markafoni kurumsal renklerine boyalı çelik profillerden oluşturduğumuz sarmaşık benzeri yapının, heykelsi etkisi ile bu görevi gerçekleştirebildiğini düşünüyoruz. Aynı zamanda farklı sezonlarda yapılacak olan kampanya ve benzeri duyuruların, bu dalların yaprakları olarak asılabiliyor olması da, yerini aldığı ekranların sağlayacağı duyuru işlevini gerçekleştirmesini sağlıyor.
Mağaza’nın bir başka özelliği Microsoft, Xbox, L’oreal, Doğadan, TEB gibi çok farklı sektörlerden proje ortaklarının mağaza içerisinde yer alması oldu. Bu da mağazanın sadece bir satış alanı değil, bir deneyim alanı olma durumunu güçlendirerek, mağazayı benzerlerinden farklı kılıyor.

Projeyi Paylaş