0 comment/, / Posted by: Gokhan Demir
VARYAP Ofis
2011
7000 m2
Ataşehir/Istanbul
Foto: Gürkan Akay

İç mimari projelendirmesi Habif mimarlık tarafından yapılan, uygulaması Varyap tarafından üstlenilen holding yönetim binası, 2 otopark katı, 6 normal kat ve çatı katı olmak üzere toplam 9 katlı bir ofis projesidir. Binanın giriş katı, resepsiyon ve lobi alanları, Varyap sanat galerisi, toplantı ve seminer odaları, kütüphaneden oluşmaktadır. Farklı birçok departmanı barındıran, 1, 2. ve 3. Katlar, açık ofis sistemine göre tasarlanmıştır. Yönetim kurulu üyeleri ve şirket CEO odaları 4 ve 5. Katlarda, kendilerine özel resepsiyon ve toplantı odalarıyla birlikte düşünülerek planlanmıştır.
En üst kat olan çatı katı ise şirket sahiplerinin kendi özel hobi ve dinlenme alanı olarak projelendirilmiştir. Şirket kimliğine paralel şekilde, gösterişli ama bir o kadar da net bir tasarım anlayışının benimsendiği holding binasında, çelik, bakır, alüminyum, mermer gibi sert ve kimliği güçlü malzemeler, ahşap, halı, cam gibi daha yumuşak ve şeffaf elemanlarla birlikte kullanılarak, şirketin güvenilir ve güçlü yapısına göndermeler yapılmıştır.
Özellikle Varyap’ın köklü, geleneksel yapısından esinlenerek ortaya çıkan ve Varyap sanat galerisi koridorunu şekillendiren bakır kaplı soyut ağaç ve girişteki 14m uzunluğundaki dinamik tasarımlı siyah resepsiyon bankosu gibi elemanlar, projenin en dikkat çekici unsurlarıdır. Şirket cafe/yemekhanesinde ise, mevcuttaki çelik strüktürlü yemekhane binasının genel karakteri, endüstriyel tarzda bir dekorasyon ile daha da ön plana çıkartılırken, kullanılan renkli ahşap paneller, doğal bitkiler ve hareketli mobilya seçimleriyle, ofis çalışanlarının sürekli vakit geçirmek isteyecekleri,eğlenceli bir cafe/yemekhane mekanı tasarlanmıştır.

Projeyi Paylaş